Reyting ve Haber Yarışları

Yerli dizilerin reyting savaşlarının haberlere de yansıdığı bildirildi. Geçtiğimiz ay televizyondaki kanallar içinde on tanesinde yayınlanan 72 yerli dizi basında 4 bin 606 defa haber olurken, hakkında çıkan 319 haberle birinci sırada yer aldı. Bir önceki ayın lideri `Fatma Gülün Suçu Ne?` 306 haberle ikinci sıraya geriledi.

Medya takip şirketi Interpress`in, her ay düzenli olarak yaptığı ve yazılı basında haberi çıkan kanalların değerlendirildiği `Televizyonun Medya Karnesi` başlıklı araştırma raporu açıklandı. Kasım ayında elli dört kanalda yayınlanan, 554 program hakkında toplam 5 bin 10 adet haber ve yazının basında yer aldığı belirlendi.

Interpress`in iki bine yakın ulusal ve yerel yazılı basını kapsayan araştırmasına göre, Kasım ayında yerli dizilerin reyting savaşlarının çıkan haberlere de yansıdığı görüldü. Geçtiğimiz ay televizyondaki kanallar içinde on tanesinde yayınlanan 72 yerli dizi basında 4 bin 606 defa haber olurken, hakkında çıkan 319 haberle `Yaprak Dökümü` birinci sırada yer aldı. Bir önceki ayın lideri `Fatma Gülün Suçu Ne?` 306 haberle ikinci sıraya geriledi.

Dizilerin haber savaşında geçtiğimiz ay bir ilk daha yaşanırken, yayına başladığı günden beri hızla haber gündeminin üst sıralarına tırmanın `Öyle Bir geçer Zaman Ki` hakkında yayınlanan 255 haberle üçüncü sıraya yükseldi. `Ezel` Kasım ayında çıkan 245 haberle dördüncü sıraya gerilerken, `Arka Sokaklar` 171 defa haber olarak beşinci sırayı aldı. `Kavak Yelleri` 155 haberle altıncı, `Yahşi Cazibe` 152 haberle yedinci, `Çocuklar Duymasın` 139 haberle sekizinci, `Bir Ankara Polisiyesi Behzat Ç.` ile `Aşk ve Ceza` dizileri de 138 haberle dokuz ve onuncu sırayı paylaştılar.

SPORUN TARTIŞMA PROGRAMLARI LİDERİ YİNE `TELEGOL`

Sporda haftalar ilerledikçe televizyon kanallarında yayınlanan spor programları arasındaki rekabette zirveye tırmanıyor. Interpress`in yaptığı aylık araştırmada, Kasım ayında ulusal kanallarda yayınlanan 64 spor programı hakkında yazılı basında toplam 408 haber yayınlandığı belirlendi. Yapılan araştırmaya göre, televizyonda yayınlanan on dört spor tartışma programı içinde, hafta sonu oynanan lig maçlarının özet görüntüleriyle analizlerinin yapıldığı, Serhat Ulueren`in sunduğu Erman Toroğlu, Ahmet Çakar, Ziya Şengül ve Gökmen Özdenak`ın, katılımlarıyla gerçekleşen `Telegol` programı birinci sırayı aldı. İkinci sırayı, Erdoğan Arıkan ile Kerem Öncel`in dönüşümlü sunumu, Ömer Üründül ve Selçuk Dereli`nin katılımlarıyla, haftanın maçlarının yorumları ile tartışmalı pozisyonlarının değerlendirildiği `Stadyum` programı aldı. Üçüncü sırada ise Barış Kuyucu, Alp Özeren ve Uğur Meleke`nin sunduğu `Sınırsız futbol` yer aldı.

Kasım ayı `Televizyonun Medya Karnesi` başlıklı araştırmada, televizyonda yayınlanan ve spor yorumlarının yapıldığı programlar içinde basında çıkan haber sayısına göre ilk sırayı, Türk Futbol Tarihi`ne keyifli bir yolculuğun yapıldığı, Evren Göz ve Fatih Çevik`in hazırladı `Güzel Oyun` programı aldı. Güntekin Onay ile Rıdvan Dilmen`in her Süper Lig maçının arkasından yaptığı farklı yorumlarla izleyicilerin beğenisini toplayan `% 100 Futbol` ikinci, `Son Kale` programı da üçüncü sırada yer aldı.

YARIŞMA PROGRAMLARININ YENİ BİRİNCİSİ

Interpress`in yaptığı aynı araştırma verilerine göre, yedi kanalda yayınlanan çeşitli yarışma programlarından 18 tanesi, toplam 335 haber ve yazıyla basında yer aldı. Acun Ilıcalı`nın yönetmenliğini yaptığı `Yok Böyle Dans` programı geçtiğimiz ay en çok haberi çıkan program oldu. İkinciliği Engin Altan Düzyatan`ın sunduğu `Canlı Para` programı alırken, üçüncü ise yine Acun Ilıcalı`nın sunumu ile gerçekleşen `Yetenek Sizsiniz` oldu. Listenin dördüncü ve beşinci sıralarında ise Metin Uca`nın renkli sunumuyla gerçekleşen `Passaparola` ve sunuculuğunu Kenan Işık`ın üstlendiği `Kelimenin Gücü` yer aldı.

Televizyonların kasım ayı yazılı basın araştırmasında, yirmi beş kanalda yer alan 66 tartışma programı hakkında yazılı basında 401 adet haber çıktı. CNN Türk`te yayınlanan Ahmet Hakan`ın sunduğu siyasetten magazine, sanattan spora tüm gündem maddelerinin ele alındığı `Tarafsız Bölge` geçtiğimiz ayı yine ilk sırada tamamladı. Habertürk`de Balçiçek İlter`in sunduğu `Söz Sende` programı ikinci sırayı alırken, Star TV`de Uğur Dündar`ın sunduğu `Arena`da üçüncü oldu.

Araştırmaya göre, geçtiğimiz ay kanalların kültür-sanat programlarına daha çok yer verdiği belirlendi. On beş kanalın yayınladığı 33 program hakkında basında 288 haber yayınlanırken, Kanal D`de yayınlanan ve Ömür Gedik`in sunduğu `Cinemania` birinci sırayı aldı. TRT Haber kanalında Defne Sarısoy`un sunduğu `Hayat +` programı ikinci, TRT Türk`te Nur Aydın`ın sunumuyla gösterilen `Bu Ülke` programı da üçüncü oldu.


İstanbul (CİHAN)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !